Renkli Eğlenceli Kurabiyeler

Renkli Eğlenceli Kurabiyeler Tarifi'nin Malzemeleri

Kurabiye için:

  • 210 gr tereyağ
  • 110 gr pudra şekeri (1 su bardağından bir parmak eksik)
  • 1 yumurta
  • 380 gr un (3 su bardağı ve bir tepeleme yemek kaşığı)
  • 1 paket vanilya tozu
  • Renkli gıda boyaları
  • Üzerini süslemek için renkli boncuk şekerler veya fındık, fıstık

 

Renkli Eğlenceli Kurabiyeler Tarifi'nin Yapılışı

Merhabalar güzel Hanımlar, hafta sonu çocuklarım için renkli ve eğlenceli mis gibi kurabişler yaptım ve bunu da sizlerle paylaşmak istedim. İnşallah beğenirsiniz.
Kurabiyelerin renklerini, takim tutam oğlunuz veya esiniz varsa onlar için eğlenceli taraftar kurabiyeler de yapabilirsiniz.
(Bende tesadüfen yapmışım farkında olmadan)
Kurabiye tarifini yine “Ebru mutfakta” hanımdan aldım, çünkü gerçekten çok güzel bir tarif, mis tadında kurabiyeler oluyor. Burdan tekrar teşekkür ederim kendisine.
Gelelim tarifimize,
Öncelikle oda ısısında yumuşatılmış tereyağımızı bir kaba alalım üzerine pudra şekerimizi eleyelim, yine oda ısısında bekletilmiş bir yumurtamızı  içine kıralım, güzelce bir yoğuralım. Şimdi vanilya ve unumuzu içine eleyip güzel yumuşak bir hamur olana kadar yoğuralım.
Hamurumuz hazırsa, ortadan ikiye bölelim, bir yarısını  strec folyo ile sarıp buzdolabına koyalım. Hamurumuzun diğer yarısını  şimdi 4 e bölelim (eşit parçalar) ve istediğiniz renkte gıda boyası ile renklendirin ve hepsini ayrı ayrı strec folyoya sarin ve buzdolabında bekletin. Hamurlarımız 1-2 saat dolapta dinlenmeli ve sertleşmeli.
Bu saat süresini doldurduktan sonra renkli hamurlarımızı teker teker dolaptan çıkartalım, tezgahımıza strec folyo serelim ve hamurları üzerinde ince olmayacak şekilde açalım ve isteğe göre her hangi bir kalıpla şekiller çıkartalım, ben kalp sekli kullandım, artan hamuru tabi ki tekrar toplayıp birleştirip yeniden açıp sekil çıkaralım ve bu işlemi hamurumuz bitene kadar bütün renklerle yapalım. Çıkarttığımız renkli şekilleri renklerine göre ayırt edip üst üste koyalım, aralarına su sürerek yapıştıralım dörder beşer. Resimde görüldüğü gibi. Şimdi bu şekilde tekrar buzdolabında bekletelim, sertleşmesi için.
Yeterince sertleştiyse şekillerimiz, buzdolabından çıkartalım ve hepsini uzunlamasına ikiye keselim, resimde görüldüğü gibi.
!!! Renkli istemiyorsanız, bu şekilde de bırakabilirsiniz, yada daha fazla parçalara keserek, dahada renkli yapabilirsiniz!!!!
Simdi renkleri istediğiniz gibi karıştırıp birleştirebilirsiniz ve yine suyla yapıştırmalısınız. Hazırladığımız renkli şekilleri simdi iki uzun kule halini alması için üst üste koyalım ve yine suyla yapıştıralım.
Şimdi gelelim sade bıraktığımız hamurla, bu şekillerin mantolamasını yapmaya, yuvarlaklaştırmaya. Sade hamurdan fındık büyüklüğünde parçalar bölüp tezgahta yuvarlayarak şerit haline getirip, resimde görüldüğü gibi boşluk kısımları doldurmaya çalışalım ve yuvarlak silindir seklini alana kadar bu işlemi tekrarlayalım. Bütün boşluklar dolduysa ve yuvarlanabiliyorsa sekliniz bitmiştir, simdi bu şekilde yine strec folyo ile sarin ve buzdolabında bekletin, sertleşmesi için. Hazırsa simdi hamurumuzu renkli şeker boncuklarının içinde yuvarlayarak boncukların yapışmasını sağlayalım ve tahtamızın üzerinde sertleşmiş hamuru keskin bir bıçakla dilimleyelim, dikkatli bir şekilde.
!!! Hamur iyice sertleşmesi lazım, yumuşak olursa hamur, keserken sekli bozulur!!!
Ve tepsiye dizelim, önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 10-15 dakika pişirelim çok kızartmadan. Süre fırından fırına değişir, dikkatli olalım.
Ben bu malzemelerle (kurabiyelerimin büyüklüğünü, kalınlığını dikkate alarak) 25 adet kurabiye elde ettim.
Umarım beğenirsiniz.
Yapmak isteyenler için, şimdiden kolay gelsin, afiyet bal şeker olsun.
Herkese mutlu bir hafta diliyorum, hoşça kalın. Sevgiyle kalın ❤️❤️❤️❤️

, Renkli Eğlenceli Kurabiyeler www.kurabiyetarifleri.com.tr farkıyla sizlerle.

Tarifi Puanlandır:
12345

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir